Ücretlerde kur farkları

Ücret, “işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir” (GVK md.61/1). Ücretler, GVK’nun 61-64’ncü maddelerinde düzenlenmiştir. Ücretlerin vergilendirilmesinde geçerli olan ilke hukuki tasarruftur.
Diğer taraftan yabancı para cinsinden elde edilen ücretler ödeme gününün borsa rayici ile Türk parasına çevrilir (GVK md.61/3). Bu nedenle, ücretin elde edildiği andaki değeri vergilendirmede esas alınmaktadır. Dolayısıyla, ücret elde edilinceye kadar lehte veya aleyhte oluşan kur farkları gelir tutarına dahil olmaktadır. Ancak ücret ödendikten sonra ortaya çıkan kur farkı gelir veya zararları ücret tutarının hesabında dikkate alınmaz.
Dövizli alınan ücretlerle ilgili olarak Gelir Vergisi Kanunu’nda özel bir vergi istisnası öngörülmüştür. Gelir Vergisi Kanunu’nun 23/14’ncü maddesinde, dar mükelleflerin yanında çalışanların işverenin Türkiye dışındaki kazançları üzerinden döviz olarak elde ettikleri kazançları gelir vergisinden istisna edilmiştir. Gelir İdaresi tarafından irtibat bürosu çalışanlarının kazançlarına dönük uygulanan, GVK’nun istisna maddesi aşağıdaki gibidir.
“Ücretlerde:
Madde 23 – Aşağıda yazılı ücretler Gelir Vergisinden istisna edilmiştir.
14. (Değişik: 15/7/2016-6728/12 md.) a) Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler;
b) Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin, Ekonomi Bakanlığından alınan izne istinaden kurulan bölgesel yönetim merkezlerinde münhasıran merkezin faaliyet izni kapsamında istihdam ettikleri hizmet erbabına Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler;

İstisna kapsamı gelirlerin elde edilmesinde ortaya çıkan kur farkı gelir veya giderleri, gelir vergisi kapsamında dikkate alınmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s