Niçin Kur Farkları?

Dr. Celal Çelik, Yeminli Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi, ECC Denetim

Güncelleme tarihi: 23 Mayıs 2020

kur-farklarinin-vergilendirilmesi-kitabi

Ülkemizde vergi hukuku alanındaki en tartışmalı konulardan biri kur farkı uygulamalarıdır. Türk vergi sistemindeki birçok vergiyi ilgilendiren bu konu öteden beri benim de ilgimi çekmiştir. Konuyu ilk kez Marmara Üniversite’sinde yürütülen bir doktora çalışmam sırasında incelemiştim. Sonrasında hazırladığım Doktora tezimi güncelleyerek kitap haline getirdim. Kur farklarının Vergilendirilmesi konulu kitap Hesap Uzmanları Derneği tarafından yayınlanmıştır. Soldaki resim, tarafımızca hazırlanan kitabın kapağına aittir.

(Kitabın adı: “Türk Vergi Sisteminde Kur Farklarının Vergilendirilmesi”, Maliye Hesap Uzmanları Derneği Yayını, İstanbul 2012)

Ülkemizde ekonomik istikrarsızlık (yüksek enflasyon, döviz kurlarının hızlı değişimi, dış açıklar vb.) yaşanan dönemlerde, döviz kurlarında çok hızlı ve yüksek oranlarda artış veya azalışlar gerçekleşmektedir. Ekonomik istikrarsızlıklar Türk ekonomisinde USD, Euro gibi yabancı para kullanımını artırmakta başka bir ifade ile Türk ekonomisini dolarize etmektedir. Diğer bir ifade ile ekonomik istikrarsızlık dönemlerinde, Türk Lirasına güven azalmakta, fiyatlar yabancı para cinsinden belirlenmekte, bir çok sözleşme yabancı para cinsinden yapılmakta ve birikimler döviz olarak tutulmaya başlanmaktadır. Hatta kamu ihalelerinde ve ödemelerde bile Türk Lirası yerine sağlam yabancı paralar kullanılmaktadır.

Yabancı para kullanımının yoğun kullanımı sonucunda, ödenecek vergi tutarları etkilenmektedir.

Ülkemiz vergi mevzuatı pek çok kez kur farkı konusunu açık bir şekilde düzenlememiştir. Bu nedenle kur farklarına yönelik vergilendirmede, idare, mükellef ve yargı arasında görüş ayrılıkları bulunmaktadır.

Kur farklarının vergilendirilmesine dönük detay açıklamalar, Maliye Hesap Uzmanları Derneği tarafından yayınlanan “Türk Vergi Sisteminde Kur Farklarının Vergilendirilmesi” konulu kitabımızda yer almaktadır.

2020 yılından itibaren bu Blogda ECC Denetim tarafından hazırlanan yazılara da yer verilmektedir. ECC Denetim tarafından hazırlanan mevzuattaki güncel değişiklikleri içeren Sirküler ise http://eccdenetim.com/sirkuler/ adresinde yer almaktadır.

Sitenin başlangıcı kur farkları olmakla birlikte, yazılan yazılar sadece yabancı paralar ve kurlarla da ilgili değildir. Sitemizde, mali mevzuatı içeren her türlü konu yer almaktadır. Yazıların içeriği, sizlerden gelen talepler ve gündeme göre değişebilmektedir.

İnternet sitemizde kaynak belirtilmeden ifade edilen görüşler, genel olarak yazarların kişisel görüşleri olup, herhangi bir somut olayda karar vermek için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle, konularla ilgili olarak uzman kişilerin görüşlerinin alınması uygun olacaktır.

Bu vesile ile Türkiye’de beni vergi hukuku ile tanıştıran başta İstanbul Maliye Meslek Lisesi hocalarıma, Hesap Uzmanları Kurulu’nda çalışan ve üzerimde emeği olan bütün üstatlarıma, kur farkları konusunda benim çalışma yapmam konusunda bana destek olan başta Dr. Veysi Seviğ ve tüm hocalarıma, zaman zaman çalışmayı okuyan diğer arkadaşlarıma ve internet sitesinin gelişimine katkıda bulunan tüm internet kullanıcılarına teşekkür ederim.

İnternet sitemizin vergiyle ilgili herkese ve ülkemizde vergiciliğin gelişmesine katkıda bulunmasını dilerim. Yazılarımız kaynak gösterilerek kullanılabilir.

kurfarklari@gmail.com

http://www.eccdenetim.com

Dr. Celal Çelik, Yeminli Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi

Celal Çelik
Dr. Celal Çelik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s