Mücbir Sebep Kapsamındakiler Emlak Vergilerini Ne Zaman Ödeyecekler?

Dr. Celal Çelik, Yeminli Mali Müşavir, ECC Denetim

Yazı Tarihi: 31 Mayıs 2020

Türkiye sınırları içerisinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisine tabidir (1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu md.1 ve md.12).

Her dört yılda bir takdir edilen arsa ve arazilerin birim metrekare değerleri ile inşaat maliyetleri esas alınarak emlak vergisine tabi değerlerin vergi değerleri hesaplanmakta ve bu değerler yeniden değerleme oranlarının %50’si esas alınarak izleyen yıllarda artırılmaktadır. 2019 yılında ödenen emlak vergisi tutarı biliniyorsa, bu tutar %11,29 oranında artırılarak 2020 yılında ödenecek emlak vergisi tutarı hesaplanabilir.

En son emlak vergisine ait değerler 2017 yılında tespit edilmiş olup, 2020 yılında uygulanan değerler, yıllar itibariyle yeniden değerleme oranına göre artırılan tutarlardır.

Öte yandan emlak vergilerinin, gayrimenkulün bulunduğu yerdeki belediyelere Mayıs ve Kasım aylarında 2 taksitte ödenmesi gerekmektedir. 2020 yılında ödenecek emlak vergisinin birinci taksitinin son ödeme tarihi (31 Mayıs 2020 gününün resmi tatile rastlaması nedeniyle) 1 Haziran 2020’dir. Bu tarihte emlak vergisi birinci taksitinin ödenmemesi halinde, 6183 sayılı Kanuna göre gecikme zammı hesaplanmaktadır.

Emlak vergilerinin pek çok belediyeye internet siteleri üzerinden kredi kartıyla ödenmesi de mümkündür.

Diğer taraftan, Koronavirüs tedbirleri kapsamında çıkarılan 518 sayılı Vergi Usul Kanunu genel tebliğine göre, 65 yaş üstü kişilerle kronik rahatsızlığı olan kişiler mücbir sebep halinde kabul edilmiştir. Mücbir sebep halinde olan bu kişilerin, mücbir sebep süresince ortaya çıkan vergisel yükümlülüklerini yerine getirme mecburiyetleri ertelenmiştir. Bu kişilerin sokağa çıkma yasakları (mücbir sebep hali) sona erdikten sonraki 15 gün içinde vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. 

Ancak, emlak vergilerinin mücbir sebep haline girip girmediği konusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmamıştır. Bu nedenle, 518 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca mücbir sebep kapsamında olan kişilerin, emlak vergilerinin birinci taksitlerinin ertelenip ertelenmediği konusu açık değildir. Konuya ilişkin değerlendirmeyi ilgili belediyeler yapacaktır.

Bu nedenle, uygulama konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmamak açısından emlak vergisi tutarlarının yasal zamanında ödenmesinde yarar bulunmaktadır.

Saygılarımızla,

Dr. Celal Çelik, Yeminli Mali Müşavir, ECC Denetim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s