Muhasebe Meslek Personeli Mayıs 2020 döneminde Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Tutulmuştur

Dr. Celal Çelik, Yeminli Mali Müşavir, ECC Denetim

Yazı tarihi: 14 Mayıs 2020, güncellenme tarihi: 16 Mayıs 2020

Meslek mensupları sokağa çıkma süresince ofislerine veya müşterilerine giderek de çalışabilecekler.

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından tedbirler alınmaktadır. Bu çerçevede Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilde 15-19 Mayıs 2020 tarihlerinde uygulanmaktadır. Söz konusu sokağa çıkma kısıtlaması 12.05.2020 tarihli ve 7887 sayılı Genelgeyle Valiliklere duyurulmuştur.

Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı tarafından, 81 İl Valiliğine ve çeşitli kamu kurumlarına gönderilen Genel Yazıda, Mayıs ayı içerisinde muhtelif tarihlerde uygulanacak sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Söz konusu genel yazıyla, vergi beyan takviminin çok yoğun olması nedeniyle, yeminli mali müşavirler, serbest muhasebeci mali müşavirler ve bu kişilerle beraber çalışanların, sokağa çıkma yasağı uygulamasından muaf tutuldukları belirtilmiştir. Söz konusu İçişleri Bakanlığı genel yazısında konuya ilişkin aşağıdaki açıklamalar yer almaktadır.

“2019 yılı kurumlar vergisi beyannamesi, Ocak-Şubat-Mart 2020 dönemi geçici vergi beyannamesi, 2020/Nisan dönemi katma değer vergisi beyannamesi, damga vergisi beyannamesi, muhtasar beyanname ve 2020/Nisan dönemi aylık prim ve hizmet bildirgelerinin de sırasıyla 27.05.2020, 28.05.2020 ve 01.06.2020 tarihlerinde beyan edilmek zorunda olması nedeniyle ve sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutabilmek amacıyla; sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 15-19 Mayıs 2020 tarihlerinde … serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensupları ile beraber çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olmalarına karar verilmiştir.”

“[Sokağa Çıkma Yasağına] Karar verilmesi halinde serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler ve bu meslek mensupları ile beraber çalışanlar uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamalarından 31.05.2020 tarihine kadar muaf olacaklardır.”

Diğer taraftan, uygulamanın detayları TÜRMOB tarafından bağlı odalara gönderilen 14 Mayıs 2020 tarihli bir yazıda detaylar açıklanmıştır. Buna göre,

Meslek mensupları için sokağa çıkmaya dönük bir izin belgesine ihtiyaç yoktur.

Meslek mensuplarının kimlikleri yanlarında bulundurmaları ve talep eden polise göndermeleri yeterlidir.

Meslek mensuplarının yanlarında çalışanların ise, TÜRMOB yazısı ekindeki yazıyı ve SGK işe giriş bildirgeleri yanında bulundurmaları gerekir.

TÜRMOB yazısında, İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan meslek mensuplarının sokağa çıkma yasağının devam ettiği, söz konusu kişilerin istisna uygulamasından yararlanamayacağı ifade edilmiştir.

Meslek mensupları için sokağa çıkma yasağındaki muafiyet sadece 31.05.2020 tarihine kadar sürmektedir. Şayet Haziran ayında da sokağa çıkma yasağının sürmesi halinde, yeni bir düzenleme yapılmadığı takdirde meslek mensuplarının muafiyeti bulunmamaktadır.

Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı yazısına aşağıdaki linktenulaşabilirsiniz.


Saygılarımızla,

Dr. Celal Çelik, Yeminli Mali Müşavir, ECC Denetim

14 Mayıs 2020 tarihinde hazırlanan bu yazı 16 Mayıs 2020 günü güncellenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s