Değerli Konut Vergisi’nde Erteleme ve Değişlik

Değerli Konut Vergisi 7194 sayılı Kanun’un Resmi Gazete’de yayım tarihi olan 7 Aralık 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Söz konusu düzenleme uyarınca, 2020 Şubat ayından itibaren vergiler beyan edilip ödenmeye başlanacaktır. Konuya ilişkin değerlendirmelerimiz, kurfarklari.com  sayfamızda yer almaktadır.

Söz konusu Kanun uyarınca, konutların değer tespitlerine başlanması ve şahıslara tebligatlar yapılmasıyla birlikte kamuoyunda önemli tartışmalar başlanmıştır. Hatta bu tartışmaların yoğunluğu, 7194 sayılı Kanunla getirilen diğer vergileri ve konuları gölgelemiştir. Tartışmalar çerçevesinde çeşitli konut sitelerinde, Şirketlerde ve otellerde toplantılar yapılmıştır. Bu toplantılardan birini de ortağı olduğum Ecovis Değer Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş. organize etmiştir. Söz konusu toplantının sunumlarına, www.ecovisdeger.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yapılan tartışmalarda, Değerli Konut Vergisi Kanunu’nun iyi hazırlanmadığı, mükerrer, adaletsiz ve yüksek vergiler öngördüğü, bu vergilerin pek çok kişi için ödenemez boyutlarda olduğu anlaşılmıştır. Pek çok hukukçu, söz konusu yasanın vergi kanunu yapma tekniğine uygun olmadığı, yasal düzenlemelerin farklı yönleriyle Anayasa’ya aykırı olduğu iddia edilmiştir.

Tüm bu tartışmaların arasında, 24.12.2019 tarihi itibariyle, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın bir açıklama yaparak, hükümetin konuda geri adım attığını ima ederek, Değerli Konut Vergisi uygulamasında değişikliklere gidileceğini ve uygulamanın 1 yıl erteleneceğini açıklamıştır. Bu açıklamalardan, TBMM’nin yeni yasal düzenleme yapacağı anlaşılmaktadır. Düzenlemenin şekli ve içeriği, yeni yasa Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra ortaya çıkacaktır.

Bu gelişmeler sonrasında, Değerli Konut sahipleri, yeni durumun ne olacağını merakla beklemektedirler. Dileriz zaman iyi değerlendirilir ve çok daha iyi bir yasa hazırlanır.

Saygılarımızla,

Dr. Celal Çelik, Yeminli Mali Müşavir, Ecovis Değer

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s